Photo Photo
Photo Photo Photo Photo Photo Photo

Krajská kola Národní soutěže základních uměleckých škol.

Image

Naše škola měla zastoupení hned v několika hudebních nástrojích a také v sólovém zpěvu. Přidáno dne: 04.04.2018

Konec měsíce března 2018 se vyznačoval účastí našich žáků a studentů v krajských kolech Národní soutěže základních uměleckých škol, jejímž vyhlašovatelem je MŠMT. Vše začali zpěváci a bubeníci.

Ve čtvrtek 22. 3. 2018 odjela Vendula Sládečková se svojí učitelkou paní Lenkou Knechtlovou, zpívat do Benátek nad Jizerou, kde se konalo krajské kolo soutěže v sólovém zpěvu. Vendula se z našich zpěvaček a zpěváků nominovala jako jediná, když postup získala v okresním kole, které proběhlo ve Mšeně. Soutěžila v V. kategorii (kategorie jsou určeny podle věku soutěžících) a zde potkala dalších 12 soupeřek. Za klavírního doprovodu paní učitelky Mgr. Martiny Hůtové, přednesla svůj nastudovaný repertoár. Odborná porota, v čele se svým předsedou panem Bohdanem Petrovičovem, DiS, udělila Vendule Sládečkové 1. cenu s postupem do ústředního kola, které proběhne v Turnově ve dnech 27. – 29. dubna 2018.

Tentýž den, ale v Kladně, měli soutěžní dostaveníčko nejlepší bubeníci středočeského kraje. Také zde jsme měli zastoupení, Tentokrát nás reprezentovali dva studenti ze třídy pana učitele Mgr. Marka Šteigra, Jakub Daniel Mejsnar a Albert Behner. A opět se naši reprezentanti neztratili. Porotě tentokrát předsedal pan Pavel Razim z pražské konzervatoře a ta rozhodla o tom, že Jakub Daniel Mejsnar získal ve své III. kategorii krásné 3. místo a zkušenější Albert Behner vyhrál VIII. kategorii a získal 1. cenu. K Albertově úplné spokojenosti chyběla jen ona pověstná třešnička na dortu v podobě postupu do ústředního kola, ale i bez toho, je jeho umístění výbornou vizitkou naší třídy bicích nástrojů.

Vše pokračovalo v pondělí a v úterý 26. a 27. 3. 2018 v Kolíně. Zde se v soutěžním klání potkali hráči na dechové nástroje. Od časného pondělního rána posuzovala odborná porota v čele se svým předsedou panem Miloslavem Tenglerem, ředitelem ZUŠ Jana Hanuše, Praha 6 a předsedou sekce dřevěných dechových nástrojů Ústřední umělecké rady ZUŠ České republiky, výkony nejlepších příčných flétnistek a flétnistů z celého středočeského kraje. A že měli opravdu co dělat, protože ve všech soutěžních kategoriích vystoupilo na příčnou flétnu celkem 50 soutěžících. Naše škola měla v příčných flétnách hned trojnásobné zastoupení. Ve IV. kategorii soutěžila poprvé v životě Anežka Válová, v IX. kategorii soutěžila Kristýna Kettnerová a Lucie Veselá svým věkem obsadila kategorii X. Od 9. hodiny byla na řadě kategorie IV. Anežka Válová si svým suverénním výkonem řekla o 1. místo a také ho získala. K tomu ještě postup do ústředního kola. Odpolední program začal IX. kategorií a na řadě byla Kristýna. V této kategorii se utkalo celkem 13 soutěžících a výkony byly skutečně vynikající. Kristýna Kettnerová nakonec získala 2. cenu, což je při tak obrovské konkurenci opravdu velký úspěch. Poté již byla na řadě Lucie. Výkony v této kategorii byly opět na vysoké úrovni a tak jsme s napětím očekávali verdikt odborné poroty. Když k němu došlo, tak zněl: „1. cenu s postupem do ústředního kola v kategorii X, získává Lucie Veselá“. Poté propukla opravdu velká radost. Ústřední kolo se koná 3. – 6. 5. 2018 v Praze. Všechny flétnistky podpořila vynikajícím výkonem na klavír paní učitelka BcA. Nikol Sikorová, DiS. Hru na příčnou flétnu vyučuje pan učitel Zdeněk Němec.

V úterý 27. 3. 2018 bylo na řadě pokračování v soutěži ve hře na dřevěné dechové nástroje a to konkrétně na klarinety a saxofony a také soutěž žesťových nástrojů. Na klarinet reprezentoval naši školu Šimon Černý, který soutěžil v VII. kategorii. Podal výborný výkon a odborná porota, stejná jako v pondělí u fléten, mu udělila 3. cenu. Na saxofony měla naše škola 2 soutěžící. Nedříve vystoupil Vít Bradáček, který svým výkonem v VII. kategorii obsadil 3. místo. Poslední ze všech vystoupila Kristýna Loučková, která svým výkonem získala v X. kategorii Čestné uznání. Šimona i Víťu, kteří jsou ze třídy pana ředitele Jiřího Lechnera, opět podpořila na klavír svým výborným výkonem paní učitelka BcA. Nikol Sikorová, DiS a získala Diplom poroty za vynikající klavírní doprovod. Kristýnu, která studuje u pana učitele Václava Studničky, doprovázel na klavír pan učitel Tomáš Bubla, DiS. Současně probíhala v jiném sále soutěž hráčů na žesťové nástroje. Porota v čele se svým předsedou Josefem Šimkem z pražské konzervatoře, posuzovala výkony hráčů na lesní roh, trubku, pozoun a tubu. Zde jsme měli dvojnásobné zastoupení ze třídy žesťových nástrojů pana učitele Ladislava Starého. Na trubku soutěžil ve IV. kategorii Ondřej Bolard. Ondřej soutěžil také poprvé v životě a hned získal 1. cenu. Stejně jako u bubeníka Alberta chyběla třešnička na dortu v podobě postupu do ústředního kola. Odpoledne pak vystoupila ve hře na pozoun v VIII. kategorii Vendula Sládečková. Stejně jako ve zpěvu, tak také na pozoun podala vynikající výkon a získala 1. cenu s postupem do ústředního kola, které proběhne 3. – 6. 5. 2018 v Praze. Navíc se Vendula stala Absolutní vítězkou krajského kola ve hře na žesťové nástroje. Vendulu i Ondřeje podpořil svým výborným výkonem na klavír pan učitel Tomáš Bubla, DiS.

Tento školní rok přinesl v naší škole, ohledně soutěží, hned několik rekordů.

Jeden z nich má flétnistka Lucie Veselá, která kdykoliv se rozhodla soutěžit (4x), tak vždy došla až do ústředního kola. Z naší školy tohoto ještě nikdo nedosáhl a tím Lucka potvrzuje stabilnost svých výkonů. Neustále potvrzovat svoji formu a výkonnost bývá velmi obtížné, to jistě vědí všichni, kdo se nějakou podobnou činností zabývají.

Druhý má Vendula Sládečková svým „double“. Získat v jednom roce dva postupy do ústředního kola ve dvou různých disciplínách se doposud v naší škole také nikomu nepodařilo. Vendula tím potvrdila svůj talent, ale také lásku k hudbě, píli a odhodlání jít si za svým cílem.

Co napsat závěrem? Snad jen to, že soutěžit v hudbě, je velmi obtížné. Při hodnocení výkonu nemůžete spočítat branky, nemůžete vytáhnout pásmo a měřit centimetry, dokonce ani nevyhrává ten, kdo hraje nejkratší čas. Všem, kteří se krajského kola zúčastnili, patří tedy obrovské poděkování za perfektní přípravu svého nelehkého, soutěžního repertoáru, za všechny hodiny strávené cvičením. Poděkovat se sluší také všem uvedeným učitelům, kteří mají obrovský podíl na tom, jak jejich žáci hrají a tím reprezentují nejen sebe, ale také školu a město Mělník po celé republice. A obrovské poděkování patří také všem korepetitorům, kteří svými výkony podpořili hru i zpěv sólistů.

Když jsem se kolem sebe v Kolíně rozhlédl a všude jsem viděl mladé lidi s hudebními nástroji, jak spolu debatují, jak se baví se svými učiteli, jak se smějí, říkal jsem si, že to s naší společností do budoucna nebude tak špatné. A o hudbu? O tu v budoucnu nemám strach vůbec. Myslím si, že bude v dobrých rukách.

 

 

Zdeněk Němec, dipl. um.

učitel hry na příčnou flétnu,

zástupce ředitele ZUŠ Mělník

 Fotografie nevalné kvality naleznete ve fotogalerii

Nejnovější články

Archiv článků